Loading Events
Find Events

Event Views Navigation

Past Events

Events List Navigation

March 2016

Проекција на филмот “Ќерката на чуварот на спомените”

March 21, 2016 @ 3:00 pm - 6:00 pm
Macedonia Welcome Centre,
ul. "Alzirska" bb, UZ "Vlado Tasevski"
Skopje, 1000
+ Google Map
1455975_1017938994910796_7376603423836165022_n

Денеска во просториите на Macedonia Welcome Centre од 15 часот до 17 часот, ќе го прикажеме филмот од Ким Едвардс "Ќерката на чуварот на спомените". По завршување на проекцијата очекуваме дискусија и разговор со присутните. Центарот за Даунов синдром ве поканува да присуствувате и заедно со нас да го одбележиме Светскиот ден на Дауновиот синдром. Ве очекуваме!

Find out more »

Заедничко следење на говорот на Цако во ООН

March 21, 2016 @ 4:00 pm - 6:00 pm
ФИНКИ – амфитеатар,
Скопје,
+ Google Map
995776_1016829651688397_7373442226383303001_n

Александар Матовски Цако, во придружба на својата сестра Марија Матовска, отпатува во Њујорк, на Светската конференција за Даун синдром, која ќе се одржи во седиштето на ООН, во понеделник, 21.3.2016 год. Со техничка поддршка на ФИНКИ, во амфитеатарот, сместен во нивната згарада, спроти зградата на Технолошки факултет, обезбедено е директно следење на Конференцијата. Со пренос на конференцијата ќе се започне во 16 ч. Обраќањето на Цако, на македонски јазик и преводот на Марија на англиски, би требало да биде нешто…

Find out more »

Трчаме за децата со Даунов синдром

March 27, 2016 @ 11:00 am - 1:00 pm
Градски Парк – школка,
Скопје,
+ Google Map
12832307_1013842891987073_6527421265257116940_n
150ден

„Викај ги среќа“, втора изведба во МНТ на мала сцена

March 27, 2016 @ 2:00 pm - 4:00 pm
МНТ,
Скопје, 1000 Macedonia
+ Google Map
12109191_1019937598044269_3201023384935731748_n

„Викај ги среќа“ е претставата која ја подготвивме за одбележување на 21 март. Премиерата беше на 20-ти март, недела, во 19:00 часот на малата сцена на новиот Македонски народен театар. Овој пат ја играме претставата во чест на одбележување на Светскиот ден на театарот, а на барање на Министерката за култура, г-ѓа Елизабета Канчевска-Милевска. Во неа професионални актери и аматери со Даунов синдром не носат на една сонувана авантура за роденденот на Рики, младо момче со Даунов синдром. Сите заедно…

Find out more »
December 2016

Театарската престава ” Викај ги среќа”

December 7, 2016 @ 6:00 pm - 7:00 pm
МНТ,
Скопје, 1000 Macedonia
+ Google Map

По повод 3-ти декември, светскиот ден на лица со пречки во развој, Центарот за Даунов синдром повторно ќе ја прикаже театарската престава " Викај ги среќа". Ова е нашиот начин како да ги покажеме можностите, а не пречките во развојот на лицата со Даунов синдром. Ќе можете да не гледате на 7-ми декември, среда, од 18:00ч. Билетите можете да ги купите на билетара или да резервирате телефонски на 02/3230304. Еден билет чини 150 денари. Ако се двоумите и ви треба…

Find out more »
March 2017

Работилница во Јавна соба во соработка со Лајонс Алфа Клуб Ск

March 15, 2017 @ 5:00 pm - 7:00 pm
Јавна соба,
50та дивизија
Скопје, 1000 Macedonia
17192482_1306146739423352_1924482788059087149_o

Почитувани пријатели, родители, поддржувачи на центарот за Даунов синдром, Ни претставува задоволство да Ве поканиме на​ ​работилницата која ја организира Центарот за Даунов синдром, што ќе се одржи на 15-ти​ март 2017 година со почеток од 17​:00​ часот, во Јавна соба (50 дивизија,​ ​Скопје)​. Огромна благодарност до Јавна соба за нивната отвореност и поддршка која ја изразуваат со обезбедување простор за работилницата, храна и пијалоци за вредните учесници, но пред се за нивното разбирање на важноста од ваков тип на…

Find out more »

Трчаме за децата со Даунов Синдром

March 18, 2017 @ 11:00 am - 5:00 pm
Градски Парк – школка,
Скопје,
+ Google Map
16938922_1416023565085674_4874290227088907765_n

По повод светскиот ден на лицата со Даунов Синдром, на 18 Март со почеток во 11 часот во Градски Парк (кај Школка) мечувалечкиот клуб Ескрим организира хуманитарна трка за лицата со Даунов Синдром.Трката е отворена за сите граѓани. На неа ќе учествуваат и децата со Даун синдром, нивните семејства и организации. Центарот за Даунов синдром ќе има свој тим и ве повикуваме да ни се приклучите. Котизацијата е 200 мкд, а ако сте во нашиот тим ќе ви обезбедиме маички…

Find out more »

Заедничко одбележување на светските денови на Орално Здравје и Даунов Синдром

March 20, 2017 @ 9:15 am - 11:15 am
QSI,
Zenevska St. 51
Skopje, 1000 Macedonia
+ Google Map
Lucia at the dentist_2

On the 20th March at 9.15 DSC and “Dr. Nina” will jointly mark these two events: World Down Syndrome and World Oral Health Day. The aim is to emphasize the importance of oral hygiene and the inclusion of children with Down syndrome from their earliest age. This event will include activities accommodated to the different ages of the school children and the persons with Down syndrome, so there will be interesting presentations, creative workshops and fun activities for all in…

Find out more »

21 март – светски ден на дауновиот синдром

March 20, 2017 @ 7:00 pm - 11:55 pm
Kinoteka na R. Makedonija,
Skopje, 1000 Macedonia
+ Google Map

Dear friends, families and supporters, We are planning and already implemented some of the events in light of the celebration of 21 March – World Down Syndrome Day These are the events in the next few days: 18 March, Saturday, City Park 11:00 - We join the race “Run for Down” organized by the fencing club “Eskrim”, with our own team and a stand where you can get our products. 20 March, Monday, QSI and Kinoteka 09:15-11:15 Celebrating the World…

Find out more »
March 2018

21 March – World Down Syndrome Day

March 21, 2018 @ 4:00 pm - 7:00 pm
Kinoteka na Makedonija,
Skopje, 1000 Macedonia
+ Google Map

It is our pleasure to invite you to the annual event in light of the celebration of 21 March – World Down Syndrome Day. This year we will be marking the day by presenting the results of a project “I can be a ballerina too” and the young dancers will present what they learned from their dance and stage teachers in Skopje, Bitola and Radovish. Please extend this invitation to your partner, family, as well as colleagues from your Embassy,…

Find out more »
+ Export Listed Events